Energetika a odpadové hospodářství
Konference energetiky a odpadového hospodářství 2024 – na toto téma se konala v Praze koncem minulého týdne dvoudenní konference Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR). Loňská konference o energetice byla rozšířena o problematiku odpadů, což je pro municipality stále živá problematika. Na dvě stovky účastníků z obcí a měst tak mělo možnost seznámit se s aktuálními poznatky z obou oborů.
Zejména rozvoj energetiky slibuje řadu výhod a očekávání pro obce a města, přístup k novinkám má však také svá rizika. Proto Svaz připravuje pro samosprávy desatero komunitní energetiky, které upozorní na zásadní problémy tohoto odvětví, sdělila na úvod konference Radka Vladyková, výkonná ředitelka SMO ČR. Potřebu takové informace nepřímo podpořila i Markéta Zemanová, členka rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ), která potvrdila, že úřad již obdržel několik desítek žádostí o zřízení energetické společnosti, jejich kvalita však není dobrá. Obce by neměly podléhat nereálným informacím.
Povodně – elektřina a odpady
Vzhledem k nedávným povodním zazněla úvodem debata zástupců z nejvíce postižených území a zainteresovaných institucí. Velká voda zaplaví obec, vypne elektřinu a vytvoří spoustu odpadů. O svých zkušenostech hovořil Tomáš Hradil, starosta Krnova, Vladimír Schreier, náměstek primátora Opavy, Zuzana Krejčiříková ze společnosti ČEZ a Vladimír Vlček, generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR.
Tomáš Hradil zdůraznil potřebu a kvalitu týmu lidí a spolupracovníků, kteří se podílí na řízení prací při mimořádném stavu. Důležitá je vzájemná komunikace, která v Krnově byla na vysoké úrovni. Je důležité, aby součástí týmu bylo rovněž zastoupení dodavatelů energií (ČEZ) a zdůraznil odpovědnost a přístup spoluobčanů.
Zuzana Krejčiříková hovořila mimo jiné o nutnosti zlepšení komunikace mezi centrem a územím. Je těžké některým představitelům vysvětlovat, že trafostanici pod vodou nelze zapnout. Spolupráce ČEZu na místní úrovni byla perfektní.
Vladimír Schreier potvrdil důležitost lídra a jeho týmu a připomněl roli a nebezpečí stromů, které je nutno respektovat v povodňových plánech, včetně odpadů. V Opavě je roční průměr likvidace odpadů 9 tis. tun, jen při povodni bylo 40 tis. tun odpadů.
Vladimír Vlček především poděkoval všem za práci v období povodní a dodal, že pro dobrou přípravu je dobré vědět, co konkrétně je možné v každém místě při povodni očekávat. Proto se připravuje dokonalá animace záplavových území, která zvýší kvalitu popovodňových plánů, které je nutno revidovat, doplnit do nich řešení odpadů a zapracovat spoluodpovědnost občanů, zejména při prevenci.